Jak inwestować w zabytkowe samochody?

Kiedy uda nam się zaoszczędzić nieco kapitału, zaczynamy zastanawiać się w co można go zainwestować. Gra na giełdzie wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego ludzie szukają bezpieczniejszych środków do lokowania swojego kapitału. Swoich sił można spróbować w inwestowaniu w klasyczne samochody. Zanim jednak się na to zdecydujemy, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat motoryzacji.

Koszty inwestycji

Inwestowanie w klasyczne samochody wymaga dużych środków finansowych. Szczególnie, kiedy nie posiadamy odpowiednich zdolności, by samemu odrestaurować zabytkowy pojazd. Można zlecić renowację komuś innemu, jednak trzeba liczyć się z większymi kosztami. Najdroższą opcją będzie zakup już odrestaurowanego samochodu.
Koszty inwestycji można również pokryć za pomocą kredytu. Opcja ta dedykowana jest szczególnie dla kolekcjonerów oldtimerów. Procedura kredytu na zakup samochodu zabytkowego nie różni się zbyt wiele w porównaniu do zakupu nowego auta. Największą różnicę stanowi brak określenia maksymalnego wieku samochodu i ograniczeń z tego wynikających. Co więcej, bank może poprosić o rzeczywistą wycenę wartości pojazdu rzeczoznawcę.

Jakie marki pojazdów są najczęściej wybierane?

Pasjonaci zabytkowej motoryzacji wybierają głównie marki, które wciąż powszechnie uznawane za luksusowe. Wybierają oni pojazdy następujących marek:
● Porsche,
● Aston Martin,
● Rolls—Royce,
● Ferrari,
● Bugatti,
● Jaguar,
● Bentley,
● Mercedes,
● BMW.
Wartość danego modelu uzależniona nie tylko od marki. Wpływ na nią ma również rocznik samochodu. Im jest on starszy, tym atrakcyjniejszą cenę można za niego uzyskać. Szczególnie cenne są auta wyprodukowane w okresie przedwojennym oraz powojennym do lat 80. minionego wieku.

Jakie pojazdy popularne są w Polsce?

W Polsce rynek zabytkowych pojazdów wygląda nieco inaczej. Największą popularnością cieszą się tu pojazdy rodzimej produkcji takie jak Warszawy, maluchy czy Syreny. Kolejno popularnością cieszą się samochody niemieckiej i amerykańskiej produkcji. Im rzadszy jest oraz lepiej odrestaurowany jest dany pojazd, tym większa jest jego wartość oraz zwrot z inwestycji.

Czy inwestowanie w zabytkowe pojazdy jest dla każdego?

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że inwestowanie w zabytkowe pojazdy nie jest dla każdego. Laicy motoryzacyjni mogą sobie zwyczajnie nie poradzić. Potrzebna jest znajomość rynku oraz szeroka wiedza. Trzeba być zorientowanym w temacie modeli konkretnych pojazdów oraz ich wartości, która uzależniona jest od wielu różnych czynników. Są to prestiż danej marki, rok produkcji samochodu, jego historia. Nie chodzi tu jedynie o udział w wyścigach, ale także chwilową modę oraz rolę w pop kulturze. Należy zdawać sobie sprawę, że wszystko uzależnione jest również od lokalizacji. Inne auta cieszą się popularnością w Europie, inne w USA czy Japonii.