Wakacje klubowe – luksus czy snobizm?

Wakacje klubowe to rozrywka nie dla każdego. Gwarantują one wypoczynek na najwyższym poziomie w ekskluzywnych apartamentowcach na całym świecie, jednak za taki luksus trzeba odpowiednio zapłacić.

Wakacje klubowe – kształtowanie się idei

W latach 60. ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych, a także w zachodniej Europie rynek turystyczny zaczął się rozwijać w bardzo szybkim tempie. Było to wynikiem postępu społecznego, ekonomicznego oraz kulturowego mieszkańców tych części świata. Wraz z tymi przemianami przyszła moda na posiadanie własnej, luksusowej rezydencji, w której można by spędzać wakacje czy długie weekendy. Bogata część społeczeństwa szczególnie chętnie budowała lub kupowała apartamenty w modnych i atrakcyjnych kurortach położonych nad morzem czy w innych wyjątkowo pięknych rejonach. Oczywiście, zakup nieruchomości o najwyższych standardach, jak i całoroczne jej utrzymanie wiązało się z nie lada kosztami. Z tego powodu, mało kogo było stać na obciążenie własnego budżetu tak wysokimi wydatkami. To właśnie wtedy narodziła się idea współdzielenia kosztów utrzymania letniej posiadłości pomiędzy wielu nabywców. Pozwoliło to na posiadanie własnego lokum w ulubionej miejscowości, do której można w każdej chwili pojechać, wydając o wiele mniej. Pomysł wspólnego kupowania wakacyjnych nieruchomości stanowił początek rozwoju timeshare na świecie.

Wakacje klubowe – co to takiego?

Idea wakacji klubowych opiera się na zrzeszaniu w ramach klubu posiadanych przez klubowiczów apartamentów w ośrodkach wakacyjnych. Będąc członkiem takiego klubu możemy za każdym razem wybierać wyjazd do innego miasta zapewniając sobie lokum nie w przepełnionym hotelu, lecz dającym azyl, zacisznym, a jednocześnie nowoczesnym i luksusowym apartamencie. Aby dany apartament mógł zostać wpisany do klubu, musi spełniać wiele restrykcyjnych wymagań co do wielkości, standardu, wyposażenia i okolicy. Dana firma lub rodzina nabywa prawo do korzystania z określonego obiektu wakacyjnego na wiele lat, przez tydzień lub kilka tygodni w roku. Tym samym, zapewniamy sobie możliwość wypoczynku w najlepszych warunkach bez względu na cel naszej podróży.

Dla kogo wakacje klubowe?

Wakacje klubowe to z pewnością atrakcja, na którą nie może pozwolić sobie każdy. Z racji wyjątkowego charakteru klubów urlopowych, oferta ta kierowana jest w szczególności do przedstawicieli klasy średniej i wyższej - rodzin właścicieli firm, przedstawicieli kadry zarządzającej, środowiska lekarskiego, prawników, adwokatów oraz przedstawicieli wolnych zawodów. Takie osoby najczęściej maja sporą dozę wolności w planowaniu czasu i długości urlopu, często prowadzą własne firmy lub pracują zdalnie. Ma to na celu sprawienie, że osoby decydujące się na taką formę wypoczynku, spotkają tam ludzi o zbliżonych preferencjach i stylu życia. Jest to opcja dla osób, które nie chcą decydować się na wyjazd z biurem podróży – obawiają się innych warunków niż w ofercie, bankructwa biura podróży, czy specyficznego klimatu wyjazdów grupowych. Wakacje klubowe zapewniają wygodne i komfortowe lokum, bez konieczności podporządkowywania się terminom wycieczek z biur podroży - sami decydujemy, kiedy i na jak długo chcemy jechać.